كول مب
تعدادی تحصیل کرده با سواد اندک و انتظار بالا پرورش داده ایم

تعدادی تحصیل کرده با سواد اندک و انتظار بالا پرورش داده ایم

ویرایش: 1393/12/21
نویسنده: ahwazcyber

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: در کنار نهضت سوادآموزی ما باید نهضت دیگری هم ایجاد کنیم. شما نگاه کنید مسئله کجاست و جهت گیری سرمایه کجاست.


۱۳۹۳ سه شنبه ۱۹ اسفند ساعت 17:02»»» مشروح خبر «««

به گزارش خبرنگار گروه آموزش، علی ربیعی در نشست تخصصی سوادآموزی مشارکت محور در پرتو اراده ملی و حمایت دولتی افزود:جهت‌گیری ما باید سواد عمومی جامعه باشد اما تعدادی تحصیل کرده با سواد اندک و انتظار بالا پرورش داده ایم. تعداد زیادی شغل داریم که هیچ داوطلبی ندارد. فقدان سواد مهارتی و افزایش افراد تحصیلکرده با سواد اندک و انتظار بالا. ما باید سرمایه گذاری را به سمت های دیگری ببریم.

ربیعی در با بیان اینکه ما با انواع بی سوادی روبرو هستیم اظهار کرد: باید بین تحصیل و سواد تفاوت قایل شویم. یک نوع سواد سواد اولیه ای است که هر فرد به آن نیاز دارد و نهضت سوادآموزی در مسیر آن گام بر می دارد. اما ما دو نوع سواد دیگر هم داریم. 

وی ادامه داد: یکی دیگر از انواع سواد سواد عمومی است که شامل سواد زندگی و سواد شهروندی می شود. فرد باید واقعیت اجتماعی خود را بشناسد. ما تکنولوژی های بسیاری را بدون ایجاد رابطه ای منطقی با آن ها استفاده می کنیم. این نوع از سواد پتانسیل شناختی فرد را افزایش می دهد. شما در جامعه می بینید فردی با لباس های گران و سوار بر اتومبیلی پانصد میلیون تومانی پوشک کودکش را به کنار خیابان می اندازد. یا مثلا مفهوم زرنگی در جامعه تغییر کرده. هر کس گوش دیگران را ببرد زرنگتر است. ما فاقد سواد عمومی هستیم بنابراین باید کنار سایر آمارها آماری هم برای این نوع بی سوادی بدهیم. علت بیشتر طلاق ها هم همین نوع از بیسوادی است. بخش اعظمی از طلاق های جدید به علت عدم تعامل درست دو فرد است.

ربیعی سواد مهارتی را نوع سوم سواد دانست و اظهار کرد: ما در جامعه با بی سوادی مهارتی مواجه هستیم. حدود سه میلیون نفر کارگر بی سواد یا فوق العاده کم سواد داریم که نه تنها سواد مهارتی ندارند بلکه خواندن و نوشتن هم نمی دانند.

ربیعی در ادامه سخنان خود در این نشست عنوان کرد: چرا برنامه های رشد ما موفق نمی شود؟ چرا برنامه ریزی های ما محقق نمی شود؟ ریشه عدم رشد ما در فقدان این سه نوع سواد است. ما حدود 22 میلیون نیروی کار داریم اگر این ها روزی هشت ساعت کار کنند سالانه بالای پنج میلیارد و دویست میلیون ساعت در کشور کار شده است. اگر این رقم در کنش و حرکت ناشی از سواد مهارتی و سواد اجتماعی ضرب شود ببینید چه رشد عظیم اجتماعی را شاهد خواهیم بود. ما هم سواد اولیه و تحصیلی کم داریم و هم سواد مهارتی و سواد عمومی.

وی همچنین از امضای تفاهم نامه ای بین معاونت رفاهی وزارت کار و وزارت آموزش و پرورش خبر داد و اظهار کرد: بنا داریم سواد نوع اول را با سواد مهارتی ترکیب کنیم و مربی های دو منظوره ای در این راستا به کار بگیریم. امیدواریم این هم افزایی بین بخشی با سایر بخش ها ادامه پیدا کند.منبع: خبرنگار گروه آموزش
امتیاز دهی به مقالهتعدادی تحصیل کرده با سواد اندک و انتظار بالا پرورش داده ایم
تعدادی تحصیل کرده با سواد اندک و انتظار بالا پرورش داده ایم
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تعدادی تحصیل کرده با سواد اندک و انتظار بالا پرورش داده ایم نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: وزیر کار ، تعدادی تحصیل کرده ، سواد کم انتظار بالا ، تعداد زیادی شغل داریم ، هیچ داوطلبی ندارد ، فقدان سواد مهارتی ، افزایش افراد تحصیلکرده با سواد اندک ، نهضت سوادآموزی